poprzedni nastepny
linki autorzy opracowań książki kontakt lista tematyczna lista chronologiczna strona główna


Zamość, 01 kwietnia 2002 r.

Sylwester Szady

ul. Sikorskiego 21/12

22-400 ZamośćKościół Adwentystów Dnia Siódmego

Zbór w ZamościuDotyczy: rezygnacji z członkostwa.


Ostatnie miesiące sprawiły, że uwolniłem się od emocjonalnych więzów z Kościołem Adwentystów Dnia Siódmego. To przywrócone poczucie wolności skłoniło mnie do przypomnienia sobie powodów, dla których dołączyłem do niego. Kolejny raz zrewidowałem zasady wiary KADS i sprawdziłem, czy rzeczywiście nie mają alternatywy, czy nie ma dla nich prostszej, Biblijnej wykładni. Wracam do poglądów w sprawie Wszechmogącego Boga, jaki miałem przed przyłączeniem się do KADS. Stwierdzam, że z nieuprzedzonego czytania Pisma Świętego nie sposób dojść do konceptu Trójcy Świętej.


Tym listem nie chcę kogokolwiek przekonywać do czegokolwiek, nie zamierzam też szczegółowo uzasadniać mojego stanowiska. Wiem jednak, że mogę bez dodatkowych komentarzy i zastrzeżeń powtórzyć za Biblią:Uznaję, że Bogiem, który nie ma początku, który jest przed wszystkim jest Ojciec. Wiem, że jest ON też Bogiem dla Jezusa Chrystusa, Syna Jego i mojego Zbawiciela, który jest Ojcu posłusznym we wszystkim, i który na końcu dzieła odkupienia wszystko złoży przed Ojcem. Wierzę, że Syn Boży jest Bogiem, że ma prawo do chwały i czci. Odrzucam naukę o tym, że Duch Święty jest kolejną istotą boską, więcej: nie uznaję by był osobą.


Wiem, że taka zmiana poglądów musi skutkować formalnym wyjściem z KADS, dlatego proszę o usunięcie mego nazwiska z wykazów aktualnych członków KADS.


Wymieniony powód nie jest jedynym, ale dla mnie stanowił "ostatnią kroplę, która przelała dzban". Wymienię niektóre problemy, których widzenie mam zdecydowanie odmienne od opinii zboru, urzędników i aktywistów kościoła w tym jego władz.


Bez wysiłku mógłbym dłużej rozwijać różnice w poglądach, są one znane w zamojskim zborze. Myślę, że moje wyjście z kościoła oczyści atmosferę i skonsoliduje zbór. Nie zamierzam agitować członków zboru, w tym mojej żony, brata i bratowej, ale w razie pytań będę udzielał jak zwykle szczerych odpowiedzi.


Ponieważ w okolicy nie ma społeczności świętujących szabat, zamierzam od czasu do czasu przychodzić na organizowane w kaplicy nabożeństwa. Oczywiście zastosuję się w miarę możliwości do porządku (a raczej do tego jak ten porządek jest rozumiany w Zamościu).


Z poważaniem, Sylwester Szady


Teksty uzupęłniające:

 • "Postępy" ekumeniczne 2002 r.
 • Krótkie wyjaśnienie rezygnacji
 • Obszerne wyjaśnienie rezygnacji.


  kontak z autorem serwisu
  Sylwestrem Szady

  ©  Dzisiejszy Eliasz, 1998-2002 http://eliasz.dekalog.pl

  Ostatnie zmiany: 01.04.2002 r.

  początek | strona główna | odtwarzanie MIDI | dodaj do ulubionych | rekomenduj znajomym | St@rtuj z Eliaszem