Każde błogosławieństwo wygłoszone przez Jezusa Chrystusa na Górze Błogosławieństw nakreśla coraz wyraźniej charakter naśladowców Chrystusa. Każde kolejne błogosławieństwo w łączności z innym ukazuje prawdziwe oblicze chrześcijanina. Rzuca promienie światła na coraz to inną cechę chrześcijańskiego charakteru. "Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości" . Trudno byłoby znaleźć człowieka, który by jej nie pragnął. W Słowie Bożym czytamy: "Zaiste, nie ma na ziemi człowieka sprawiedliwego, który by tylko dobrze czynił i nie grzeszył" /Kazn. Sal. 7,20/. Zbawiciel daje zapewnienie, że szukający sprawiedliwości znajdą ją. Ci, którzy tęsknią za sprawiedliwością i bardzo jej łakną i pragną, jak głodny chleba czy spragniony wody, znajdują ją. Trzeba pamiętać, że żadne ziemskie źródło nie może zaspokoić tego pragnienia duszy. Salomon stwierdza: "Marność nad marnościami, mówi kaznodzieja, wszystko marność" /Kazn. Sal. 12,8/. "Poczucie marności prowadzi serce do łaknienia i pragnienia prawości i temu życzeniu staje się zadość. Ci, którzy w swoich sercach zarezerwowali miejsca dla Jezusa, doznają Jego miłości. Wszyscy, którzy kształtują swoje charaktery na obraz i podobieństwo Boga doznają zaspokojenia swych duchowych potrzeb. Duch Boży nigdy nie pozostawia bez opieki duszy, która dąży do Jezusa i przedstawia jej nieustannie wielkość Jego dzieła" /ŻJ.s.228/.
Pan Jezus zachęca do szukania sprawiedliwości Bożej: "Ale szukajcie najpierw Królestwa Bożego i sprawiedliwości jego, a wszystko inne będzie wam dodane" /Mat. 6,33/. Sprawiedliwość Boża - jak nauczał Jezus Chrystus - powinna być przedmiotem stałej troski i zainteresowania każdego człowieka. Biegamy, aby zaspokoić doczesne pragnienia, ale przy tym zapominamy o prawdziwym sensie życia. Ci, którzy łakną i pragną sprawiedliwości, nigdy nie będą usatysfakcjonowani, póki nie znajdą prawdziwej sprawiedliwości w Jezusie Chrystusie.
Sprawiedliwości nie można uzyskać przez różnego rodzaju zabiegi, ani też przez własne zasługi, pielgrzymki, fundacje, a nawet odmawianie modlitw, czy tym podobne rzeczy. Sprawiedliwość jest darem Bożym dla człowieka.
"Sprawiedliwość Boża jest ucieleśniona w Chrystusie i staje się naszym udziałem przez przyjęcie Jezusa Chrystusa. Sprawiedliwości nie można uzyskać przez uciążliwe zabiegi, ani przez własne zasługi, bądź dary czy ofiary. Jest ona darem Bożym dla każdej łaknącej i spragnionej duszy. "Ich sprawiedliwość ode mnie pochodzi -mówi Pan" /Izaj. 54,17/. "Oto imię, którym je będą nazywać: Pan sprawiedliwość nasza" /Jerem. 33,16/. NGB.s.24.
Kto bardzo pragnie zaspokoić pragnienie sprawiedliwości, może skorzystać z zaproszenia, jakie Wiekuisty kieruje do człowieka przez usta proroka Izajasza: "O wszyscy spragnieni, przyjdźcie, choć nie macie pieniędzy! Kupujcie i spożywajcie, dalejże kupujcie bez pieniędzy i bez płacenia wino i mleko" /Izaj. 55,1BT/. "Poselstwo sprawiedliwości Chrystusa ma rozbrzmiewać od końca do końca ziemi, aby przygotować drogę Panu. To jest chwała Boża, którą zakończy się dzieło trzeciego anioła" /6T.s.19/.
"Ale teraz niezależnie od zakonu objawiona została sprawiedliwość Boża, o której świadczą zakon i prorocy. I to sprawiedliwość Boża przez wiarę w Jezusa Chrystusa dla wszystkich wierzących. Nie ma bowiem różnicy. Którego Bóg ustanowił jako ofiarę przebłagalną przez krew jego, skuteczną przez wiarę, dla okazania sprawiedliwości swojej przez to, że w cierpliwości Bożej pobłażliwie odniósł się do przedtem popełnionych grzechów. Dla okazania sprawiedliwości swojej w teraźniejszym czasie, aby On sam był sprawiedliwym i usprawiedliwiającym tego, który wierzy w Jezusa" /Rzym.3,21.22.25.26/.
"Jeżeli podporządkujemy się Chrystusowi, nasze serca złączą się z Jego sercem. Jego wola będzie naszą wolą, nasza świadomość będzie zgodna z Jego życiem. Jest to właśnie przyodzianie się szatą Jego sprawiedliwości. Kiedy Pan spojrzy na nas nie ujrzy odzienia splecionego z liści figowych, ani nagości i szpetoty grzechu, lecz własną szatę sprawiedliwości - doskonałe posłuszeństwo przykazaniom Jahwe" /PCh.s.l80/.Wtedy dobre uczynki - posłuszeństwo Bożej woli będą świadczyć o fakcie nowonarodzenia, jako podstawy tej przemiany.
"Religia Chrystusowa to więcej niż przebaczenie grzechów. Jest ono zabraniem grzechu i wypełnieniem pustego miejsca darami Ducha Świętego. Kiedy Chrystus opanuje duszę, rodzi się czystość, jest ona wolna od grzechu. Życie objawi chwałę, pełnię i doskonałość planu zbawienia. Przyjęcie Zbawiciela gwarantuje doskonały pokój, doskonałą miłośći doskonałe bezpieczeństwo" /PCh.s.241/.
"Ale teraz niezależnie od zakonu objawiona została sprawiedliwość Boża, o której świadczą zakon i prorocy. I są usprawiedliwieni darmo z łaski jego, przez odkupienie w Chrystusie Jezusie. Którego Bóg ustanowił jako ofiarę przebłagalną przez krew jego, skuteczną przez to, że w cierpliwości Bożej pobłażliwie odniósł się do przedtem popełnionych grzechów" /Rzym. 3, 21.24-.25/. Ilekroć w Piśmie Świętym spotykamy słowo "łaska" , zawsze wyraża ono niepojętą miłość jaką Wiekuisty darzy zagubioną w grzechach ludzkość. Największym objawieniem Bożej łaski było pojawienie się na ziemi Jezusa Chrystusa, "którego Bóg ustanowił jako ofiarę przebłagalną przez krew jego skuteczną przez wiarę, dla okazania sprawiedliwości" . Przez Niego - Jego śmierć na Golgocie otrzymujemy Usprawiedliwienie darmo z łaski, "Albowiem łaską zbawieni jesteście przez wiarę - pisał apostoł Paweł - i to nie z was. Boży to dar. Nie z uczynków, aby się kto nie chlubił" /Efez.2,8.9/.
Zachowanie się Jezusa Chrystusa wobec kobiety przyłapanej na cudzołóstwie jest dla nas doskonałą lekcją o Bożej łasce wobec każdego człowieka - każdego grzesznika /Jan 8,1-11/. "W tym akcie darowania kobiecie winy i zachęcenia jej do lepszego życia charakter Jezusa przejawia się w pięknej doskonałej sprawiedliwości. Jakkolwiek nie osłania grzechu, ani nie pomniejsza znaczenia winy, to jednak dąży nie do potępienia, lecz do wybawienia. Świat miał dla tej zbłąkanej kobiety jedynie pogardę i potępienie. Jezus natomiast znalazł dla niej słowa pocieszenia i nadziei. Sam bezgrzeszny - litował się nad słabością grzeszników i starał się dopomóc, wyciągając swą pomocną dłoń" /ŻJ.s.359.360/.
Żadne ludzkie zabiegi nie są w stanie zaspokoić głodu i ugasić pragnienie duszy ludzkiej. Jedynie Jezus Chrystus woła; "Oto stoję u drzwi i kołaczę, jeśli ktoś usłyszy głos mój i otworzy drzwi, wstąpię do niego i będę z nim wieczerzał, a on ze mną" /Obj.3,20/. Świadomość braków duszy i łaknienie oraz pragnienie sprawiedliwości jest dowodem działania Ducha Świętego na nasze serca. Jezus powiedział do Samarytanki: "Kto zaś będzie pił tę wodę, którą Ja mu dam, stanie się w nim źródłem wody wyskakującej ku żywotowi wiecznemu" /Jan 4,18 BT/. Serce, które raz skosztowało Bożej miłości, będzie jej pragnąć coraz więcej, a także rozpocznie nią obdarowywać innych, stanie się źródłem wody, której nigdy nie zabraknie. "Nędzni i biedni szukają wody, i nie ma jej, ich język wysechł już z pragnienia. Ja, Pan, wysłucham ich, nie opuszczę ich, Ja, Bóg Izraela. Każę wytrysnąć strumieniom na nagich wzgórzach i źródłom wód pośrodku nizin! Zamienię pustynię na pojezierze, a wyschniętą ziemię na wodotryski" /Izaj. 41,17.18/. Z Jego pełności, wszyscy otrzymaliśmy łaskę po łasce" /Jan 1,16/. Błogosławieni, którzy łakną i pragną, albowiem oni będą nasyceni. Otrzymają sprawiedliwość Jezusa Chrystusa, która im zostanie przypisana na podstawie łaski, jako daru Bożego dla człowieka.
"I znaleźć się w nim, nie mając własnej sprawiedliwości, opartej na zakonie lecz i tę, która się wywodzi z wiary w Chrystusa, sprawiedliwość z Boga, na podstawie wiary" /Filip. 3,9/. "Choćby życie nasze było pełne grzechów, gdy oddamy się Jezusowi i przyjmiemy Go jako Zbawcę, będziemy usprawiedliwieni. Chrystus przypisuje nam swój charakter, a Bóg przyjmie nas tak łaskawie, jak byśmy nigdy nie zgrzeszyli" /DCh.s.66. wyd. VIII/. Nie wystarczy tylko chcieć otrzymać sprawiedliwość. Koniecznie trzeba udać się do Tego, "który stał się dla nas mądrością od Boga, sprawiedliwością, i poświęceniem, i odkupicielem" /1 Kor.1,30/. Ponieważ tylko On jest sprawiedliwy, Tylko On jedynie może zaprosić człowieka, aby bez ograniczeń korzystał ze źródła wszelkiej mocy. Nigdy też przedtem dążenie do sprawiedliwości nie było bardziej potrzebne jak obecnie, gdy żyjemy w przededniu chwalebnego powrotu Jezusa Chrystusa, który jest sprawiedliwy.
"Świadomość braku duszy oraz łaknienie i pragnienie sprawiedliwości są dowodem działania Jezusa Chrystusa w naszych sercach, abyśmy Go szukali, by przez Ducha Świętego dokonał w nas tego, czego sami dla siebie nie jesteśmy w stanie uczynić" /NGB.s.25/. Słowo Boże jest źródłem życia, a kto spieszy i czerpie z tego zdroju, tego Duch Święty zaprowadzi do Zbawiciela. "Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości, albowiem oni będą nasyceni" /Mat. 5,6/.
Piotr Heród
Opracowanie jest darem od zaprzyjaźnionych serwisów: http://www.MaranaTha.pl i http://www.Chrystus.pl, które szczerze polecam.
kontak z autorem serwisu Sylwestrem Szady |
Piotr Heród ul. Legionów Polskich 22/32 32-700 Bochnia |
dekalog.pl - domena
darmowych kont email+WWW
Ostatnie zmiany: 15.04.2002 r.