poprzedni nastepny
linki autorzy opracowań książki kontakt lista tematyczna lista chronologiczna strona główna  

Skromność

Skromność jest tą wspaniałą zasadą która powinna być radością we wszystkich dziedzinach naszego życia. To jest w opozycji do postawy "spójrz na mnie, patrz na mnie" która przeważa wszędzie. "Jeżeli ty masz coś pochwal się tym", pewna osoba powiedziała mi.

Co to jest skromność? Mój słownik mówi mi, że jest to pewna rezerwa, przyzwoitość w mowie, ubraniu, albo zachowaniu". Ja znajduję w Jezusie żywy przykład skromności. My nigdy nie widzimy Go niepotrzebnie pchającego się w światło reflektorów w publicznych wystąpieniach. Pamiętasz kiedy On wzbudził Łazarza? Podczas kiedy każdy był ogarnięty zachwytem, On cichutko zniknął. Na drodze do Emmaus, po swym zmartwychwstaniu, Jego uczniowie musieli Go namawiać aby pozostał i zjadł z nimi kolację. Jego kazania były zwyczajne i przejrzyste, bez wpływów sztuki oratorskiej.

Tam jest przyzwoitość, cnota, rodzaj rezerwy, niewinność i łagodność w Nim. Ty nigdy byś nie pomyślał o Nim jako będącym: egoistą, nikczemnikiem, albo nieprzyzwoitym w cokolwiek On czynił.


Z ogromnych miejskich lub przydrożnych afiszów, parkietów do tańca, widzi się wulgarność, a przyzwoitość zniknęła. Jako Chrześcijanie, my musimy urzeczywistnić sobie ze nasza kultura nie jest neutralna. Jeżeli ona nie uważa przyzwoitości jako wartość, ona weźmie wulgarność i nieład i stosunki pozamałżeńskie jako wartości. Jeżeli my będziemy utrzymywać chrześcijańską cnotę w naszym życiu, my będziemy musieli podjąć ryzyko, że będziemy odbierani jako inni, i będziemy odróżniać się. Zasada skromności poprzedza erę Wiktoriańską. Na przykład, kiedy Rebeka ujrzała po raz pierwszy Izaaka podchodzącego w jej kierunku, ona zasłoniła się woalką. Ona nie uczyniła tego dlatego że lubiła styl Wiktoriański, ale dlatego, że w jej kulturze to było uznawane że jej kobiece dary były cenione. Ona jakby wysłała informację do jej przyszłego męża, że jej miłość do niego była specjalną i nie otwartą dla publicznego wglądu


Dzisiaj, niektórzy uważają, że skromność jest nie naturalna, i że my powinniśmy próbować odrzucić ją. Czy widziałeś kiedykolwiek kobietę ubraną według ostatniej mody w te długie pocięte w pasy spódnice w wietrzny dzień? Dlaczego te kobiety starają się powstrzymywać powiewy tych spódnic? Nie tylko to może być powiedziane, że skromność dotyczy tylko kobiet. Mężczyźni którzy pochłaniają oczami czasopisma pornograficzne a później lamentują że nie ma skromnych kobiet - oni są tak samo źli.


Ewolucjoniści są w błędzie, oczywiście - my nie jesteśmy tylko mądrymi zwierzętami. My jesteśmy stworzeni na wyobrażenie Boże. Szczęściem jest odzwierciedlanie Bożego łagodnego i delikatnego charakteru. Nie zapomnijmy zasady, skromność to nie tylko ubiór. To ma wpływ na nasze zachowanie. Czy w mowie czy w osobowości czy w ubraniu bądźmy skromni. Jezus był.


Wasz przyjaciel w NIM,
Paul Piskozub

"Gotowy albo nie, On nadchodzi"


kontak z autorem serwisu
Sylwestrem Szady
kontakt z autorem artykułu

http://dekalog.pl
d e k a l o g . p l

Ostatnie zmiany: 30.09.2001 r.

| początek | strona główna | odtwarzanie MIDI | dodaj do ulubionych | rekomenduj znajomym | St@rtuj z Eliaszem |