Alfred J. Palla
Pewien duchowny szedł przez miasto z producentem mydła. Mijali dwóch pijaków, którzy bili się i przeklinali.
- Tak długo głosicie Ewangelię, a jednak ludzie dalej są niedobrzy - powiedział biznesmen. Nieco dalej zobaczyli umorusanego błotem chłopca, który bawił się w kałuży.
- Tak długo sprzedajecie mydło, a ludzie wciąż są brudni - skomentował duchowny.
- Mydło jest dobre tylko wtedy, kiedy się go używa - bronił się producent mydła
- Tak samo jest z Ewangelią - odrzekł duchowny.
Apostoł Paweł napisał, że Ewangelia jest "mocą Bożą ku zbawieniu każdego, kto wierzy" (Rzym.1:18). Tej mocy nie mają kościelne obrzędy, ani ludzkie religie, tylko Ewangelia. Na czym polega Ewangelia?
Człowiek zawsze chciał zbliżyć się do Boga, ale na przeszkodzie stał jeden problem - grzech. Pismo Święte mówi: "Wszyscy zgrzeszyli i brak im chwały Bożej" (Rzym.3:23). Każdy z nas ma na swoim koncie wiele niemoralnych czynów. One to oddzielają nas od Boga: "Wasze winy wykopały przepaść między wami a waszym Bogiem; wasze grzechy zasłoniły Mu oblicze przed wami tak, iż was nie słucha" (Izaj.59:2).
Co jest konsekwencją naszych grzechów? W Piśmie Świętym czytamy: "Zapłatą za grzech jest śmierć..." (Rzym.6:23). Za swą pracę dostajemy zapłatę. Za nasze grzechy tą zapłatą jest śmierć. Grzechu nie da się przeważyć obrzędami ani dobrymi uczynkami, toteż każdy z nas swym życiem zarabia jedynie na śmierć (Rzym.6:23; 5:12).
Pismo Święte mówi jednak, że "...darem łaski Bożej jest żywot wieczny w Chrystusie Jezusie, Panu naszym" (Rzym.6:23). Zbawienie jest darem, a nie rezultatem uczynków: Apostoł Paweł napisał: "Albowiem łaską zbawieni jesteście przez wiarę, i to nie z was: Boży to dar; nie z uczynków, aby się kto nie chlubił" (Efez.2:8-9).
Zbawienie jest za darmo, co nie znaczy, że jest tanie. Pan Jezus musiał zapłacić za nie swoim życiem. Dzięki temu, gdy przyjmujemy Go za swego Zbawiciela i Pana możemy być pewni swego zbawienia. Zwróćmy uwagę na czas przeszły użyty w poniższym wersecie Pisma Świętego: "Żywot wieczny DAŁ nam Bóg, a żywot ten jest w Synu jego. Kto ma Syna, ma żywot; kto nie ma Syna Bożego, nie ma żywota" (1Jana 5:11.12).
Nie zasługujemy na zbawienie, gdyż swoimi grzechami zasłużyliśmy tylko na śmierć, ale otrzymujemy je, dzięki niewinnej śmierci Chrystusa: "Bóg zaś daje dowód swojej miłości ku nam przez to, że kiedy byliśmy jeszcze grzesznikami, Chrystus za nas umarł" (Rzym.5:8). Apostoł Paweł napisał: "Mamy odkupienie przez krew jego, odpuszczenie grzechów, według bogactwa łaski Jego" (Efez.1:7). Na tym polega Ewangelia, czyli Dobra Nowina.
Jedynym warunkiem zbawienia jest przyjęcie Jezusa jako Pana swojego życia: "Bo jeśli ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i uwierzysz w sercu swoim, że Bóg wzbudził Go z martwych, zbawiony będziesz" (Rz.10:9).
Wielu z nas popełniło w przeszłości rzeczy, których się wstydzimy. Może nawet powątpiewamy, czy Bóg może nam je odpuścić. Słowo Boże zapewnia, że tak: "Jeśli wyznajemy grzechy swoje, wierny jest Bóg i sprawiedliwy i odpuści nam grzechy, i oczyści nas od WSZELKIEJ nieprawości" (1Jana 1:9).
Wyznanie Bogu grzechów w modlitwie i akceptacja odpuszczenia ich jest ważnym elementem przyjęcia zbawienia z łaski. Za tym idzie posłuszeństwo przykazaniom Bożym z wdzięczności za zbawienie i z miłości do Zbawiciela. Pan Jezus powiedział: "Jeśli mnie miłujecie, przykazań moich przestrzegać będziecie" (Jan 14:15).
Ewangelia jest "mocą Bożą ku zbawieniu każdego, kto wierzy" (Rzym.1:18), a także mocą ku życiu w zgodzie z Prawem Bożym: "Na tym bowiem polega miłość ku Bogu, że się przestrzega przykazań jego, a przykazania jego nie są uciążliwe" (1Jana 5:3).
kontak z autorem serwisu Sylwestrem Szady |
© Dzisiejszy Eliasz, 1998-2002 http://eliasz.dekalog.pl |
sylwetka i pisarski dorobek autora artykułuAlfreda Palli Wydawnictwo BETEZDA |
Ostatnie zmiany: 24.01.2002 r.