poprzedni nastepny
linki autorzy opracowań ksi+/-żki kontakt lista tematyczna lista chronologiczna strona główna  

Ubranie szaty sprawiedliwości.

Dawniej, gdy czytałem przypowieść o uczcie weselnej z Mat. 22,1-14, zastanawiałem się, dlaczego Król w w.13 tak ostro postąpił z gościem, który nie miał na sobie szaty weselnej? Nie mogłem zrozumieć, dlaczego miłujący Bóg za ten drobiazg unicestwił człowieka?

Gdy kilka tygodni temu studiowałem ten fragment Biblii, zrozumiałem że to, co jest symbolizowane przez ubranie szaty, jest bardzo ważne dla naszego zbawienia.

Człowiek upadły w grzech jest w Biblii przedstawiany jako nędzarz, ślepy i goły (Obj. 3,17), albo ubrany w plugawe łachmany, brudną szmatę (Zach. 3,3.4). Brudna szata to nasze grzechy i winy, każdy człowiek jest splamiony, a tego brudu nie można ot tak sobie wyprać, do tego potrzebny jest specjalny środek-krew Jezusa Chrystusa (Obj. 7,14).

Bóg najchętniej sam wyprałby nasze szaty, ale Jego sprawiedliwość nie pozwala Mu narzucać nam Swej woli. Musimy przyjść do Niego z chęcią oczyszczenia się, a wtedy On ubierze nas w czystą, białą szatę, zdejmując z nas nasze winy - przebaczając nam, jak to było w przypadku arcykapłana Jozuego (Zach. 3,1-5).

Ubranie czystej szaty weselnej to proces zachodzący w życiu człowieka.

Zbawionym może być tylko człowiek sprawiedliwy, ale kto sam z siebie jest sprawiedliwy (Izaj. 64,6)? Naszą sprawiedliwością jest sprawiedliwość Chrystusa, której nam udziela przez swą miłość (Izaj. 61,10).

Dlaczego gość wzgardził szatą weselną? Może myślał że jego szata jest wystarczająco dobra, sam ją wyprał i jest czysta, albo nie chciał przyjąć łaski Króla i ubrać się w szatę przez Niego ofiarowaną? Nie jest to ważne, ważnym jest fakt, że nie uznał własnej niedoskonałości, oraz potrzeby pomocy i łaski Boga do osiągnięcia zbawienia. W konsekwencji nie był sprawiedliwy, więc musiał zostać usunięty z wesela i unicestwiony.


Daniel K. Skwarek

Autor udostępnił tekst 26-02-2000 r. .


kontak z autorem serwisu
Sylwestrem Szady
kontakt z autorem dokumentu
Daniel K. Skwarek

Adres serwisu:
http://www.eliasz.pl

Chrzescijanski Serwis Promocyjny
Chrzescijanski Serwis Promocyjny

Ostatnie zmiany: 26.02.2000 r.

[początek]