Czas decyzji (cz. 3)
|
W tej części
"A inny anioł, trzeci, przyszedł w ślad za nimi, mówiąc donośnym głosem: Jeśli kto wielbi Bestię i obraz jej, i bierze sobie jej znamię na czoło lub rękę, ten również będzie pić wino zapalczywości Boga przygotowane, nie rozcieńczone, w kielichu Jego gniewu; i będzie katowany ogniem i siarką wobec świętych aniołów i wobec Baranka. A dym ich katuszy na wieki wieków się wznosi i nie mają spoczynku we dnie i w nocy czciciele Bestii i jej obrazu, i ten, kto bierze znamię jej imienia."
Apokalipsa św. Jana 14,9-11
Bóg jest miłością, jest naszym Stworzycielem i Ojcem, dlatego pragnie dla nas ludzi wszystkiego, co najlepsze. W Słowie Bożym - Piśmie Świętym, przekazał nam rady i wskazówki, abyśmy mogli szczęśliwie żyć. Gdy odrzucamy Jego rady płynące z miłości, popadamy w kłopoty i nieszczęścia. Do tej pory omówiliśmy dwa ostrzeżenia jakie Bóg kieruje do nas w dniach dzisiejszych. Wypowiedź trzeciego anioła, o której teraz chcemy mówić, jest najbardziej uroczystym i najpoważniejszym ostrzeżeniem jakie zostało skierowane do świata. Jeśli jednak chcemy zrozumieć jego poselstwo, musimy zidentyfikować trzy rzeczy, przed którymi Bóg nas ostrzega: Bestię, jej obraz i znamię. Czy jesteśmy w stanie zrozumieć, co oznaczają te symbole? Oczywiście możemy. Bóg jest zbyt miłosierny i mądry, aby swoje szczególne poselstwo - ostrzeżenie przekazywał w takich słowach, które są niemożliwe do zrozumienia.
Jak już wiemy Pismo Święte tłumaczy się samo, jeden tekst biblijny uzupełnia i wyjaśnia inny. Aby zrozumieć kto się kryje pod symbolem Bestii musimy sięgnąć do innych części Pisma Świętego. Pozwoli to nam dokonać identyfikacji. W Apokalipsie 13,1-2 znajdujemy opis Bestii. "I ujrzałem Bestię wychodzącą z morza, mającą dziesięć rogów i siedem głów, a na rogach jej dziesięć diademów, a na jej głowach imiona bluźniercze. Bestia, którą widziałem, podobna była do pantery, łapy jej - jakby niedźwiedzia, paszcza jej - jakby paszcza lwa. A Smok dał jej swą moc, swój tron i wielką władzę."
Czy ta dziwna Bestia składająca się z poszczególnych części różnych zwierząt jest tą, przed którą nas Bóg ostrzega przez trzeciego anioła i apeluje, abyśmy jej nie oddawali czci? Tak, ponieważ w wierszu 8 rozdziału 13 czytamy: "I będą oddawać mu pokłon wszyscy mieszkańcy ziemi, każdy, którego imię nie jest zapisane od założenia świata w księdze życia zabitego Baranka."
Oczywiście ludzie nie będą czcili Bestii z siedmioma głowami i dziesięcioma rogami. W biblijnych przepowiedniach proroczych bestie symbolizują władców lub mocarstwa. W Księdze Daniela 7,17.23, która zwana jest również Apokalipsą Starego Testamentu, czytamy: "Te wielkie bestie w liczbie czterech - to czterech królów, którzy powstaną z ziemi. (...) ...Czwarta bestia to czwarte królestwo, które będzie na ziemi..."
Proroctwo podaje różne cechy charakterystyczne Bestii, które informują nas, czego możemy spodziewać się od tej potęgi:
Apostoł Jan spisał proroctwa Księgi Apokalipsy w I wieku naszej ery. Kilkaset lat wcześniej proroctwa dotyczące końca historii naszej ziemi spisał prorok Daniel. W 7 rozdziale Księgi Daniela prorok widzi nadchodzące panowanie światowych mocarstw, które przedstawione są jako bestie. "Te wielkie bestie w liczbie czterech - to czterech królów, którzy powstaną z ziemi." (Księga Daniela 7,17). Biblijni komentatorzy zgadzają się z tym, że te cztery bestie symbolizują cztery światowe królestwa. Nawet początkujący badacz historii może zrozumieć, że te bestie (królestwa) doskonale wypełniają historię.
Patrz ilustracje do seminarium Ks. Daniela
Historia królestw nie kończy się na starożytnym Rzymie. Prorok Daniel zobaczył wśród dziesięciu rogów żelaznej bestii wyrastający "inny, mały róg". MAŁY RÓG, wiersz 8: "Gdy przypatrywałem się rogom, oto inny mały róg wyrósł między nimi i trzy spośród pierwszych rogów zostały przed nim wyrwane. Miał on oczy podobne do ludzkich oczu i usta, które mówiły wielkie rzeczy". Powstał po upadku Cesarstwa Rzymskiego, jest dokładnie opisany w rozdziale 7 Księgi Daniela
Charakterystyka Małego Rogu z Księgi Daniela 7 rozdziału i jego porównanie z Bestią z Apokalipsy 13 rozdziału:
Apokalipsa 12,14 | Apokalipsa 12,6 | |
3 1/2 czasu (roku) | = | 1260 dni |
Apokalipsa 11,3 | Apokalipsa 11,2 | |
1260 dni | = | 42 miesiące |
stąd: | ||
1 rok proroczy | = | 360 dni |
3 1/2 roku proroczego | = | 1260 dni proroczych |
Biorąc pod uwagę omówioną wcześniej biblijną zasadę 1 dzień za 1 rok:
1260 dni proroczych = 1260 lat historii ziemi
Wobec tego Mały Róg z Księgi Daniela 7 rozdziału i Bestia z Apokalipsy 13 rozdziału są określeniami tej samej potęgi religijno - politycznej działającej w okresie 1260 lat.
Znamię Bestii dotyczy czegoś, co usiłuje odprowadzić nas od Boga, uznania Jego autorytetu i Prawa (Dekalogu). Zatem znamię Bestii jest przeciwieństwem do znaku jaki ustanowił Bóg dla wyróżnienia Swoich prawdziwych czcicieli: "Święćcie też moje szabaty, które niech będą znakiem między Mną a wami, aby poznano, że Ja jestem Pan, Bóg wasz." (Księga Ezechiela 20,20). Skoro znakiem Bożym (pieczęcią) jest szabat - sobota, to znamieniem Bestii jest fałszywy dzień odpoczynku - niedziela. Jest rzeczą oczywistą, że osoba, która przyjęła znamię Bestii (niedzielę), nie zachowuje przykazań Bożych (w tym soboty). Bezpośrednio po tym jak trzeci anioł ostrzega przed przyjęciem wspomnianego znamienia, proroctwo nakreśla wyraźny kontrast pomiędzy tymi, którzy akceptują znamię, a tymi, którzy zachowują Prawo Boże (Dekalog). "Tu się okazuje wytrwałość świętych, tych, którzy strzegą przykazań Boga i wiary Jezusa"(Apokalipsa 14,12)
Powyższe rozważanie miało na celu wyjaśnienie kto i co ukrywa się pod symbolem Bestii i jej znamienia. Jest tylko jedna potęga w historii, która doskonale wypełnia tę charakterystykę. Biblijni badacze od czasów reformacji zgadzają się, że tą mocą jest papiestwo:
"Pytanie: Czy kapłan naprawdę przebacza (odpuszcza) grzechy, czy też tylko ogłasza, że zostały odpuszczone?
Odpowiedź: Kapłan naprawdę i rzeczywiście przebacza grzechy na podstawie mocy danej mu przez Jezusa Chrystusa." (Joseph de Harbe, Catechizm of the Catholic Religion; New York; W. H. Sadler, Ine. 1924, p. 279).
"Papieża nie wiążą ani nauka apostołów, ani słowa ewangelii, które nie mają prawa mu rozkazywać. On robi cokolwiek sam chce, nawet rzeczy ludziom niedozwolone, ponieważ jest więcej niż Bóg" (dr S. Osusky. "Kto jest bliżej prawdy" cyt. w "Rota Romana").
"Na tej ziemi zajmujemy miejsce Boga Wszechmogącego..." (Encyklika Papieża Leona z dn. 20.06.1894r. Spicer, s. 149).
"Papież posiada tak wielkie dostojeństwo i majestat, że nie jest tylko zwykłym człowiekiem, ale jest jakby Bogiem i zastępcą Boga... Papież dysponuje tak wielkim autorytetem, że może modyfikować, wyjaśniać i interpretować nawet prawo Boże" (L. Ferraris w "Prompta Bibliotheca", pod hasłem: "Papa" art. 2, t.6, Venetis: Gaspar Storti, 1972 s.29).
Żadna inna historyczna potęga nie wypełnia tak szczegółowo tej charakterystyki. Ta publikacja nie jest atakiem na naszych chrześcijańskich, katolickich przyjaciół. Jednakże sam Bóg ostrzega nas przed odstępczą potęgą ukrytą pod symbolem Bestii i przed przyjęciem jej znamienia (niedzieli). Od tego jak przyjmiemy to ostrzeżenie zależy nasza przyszłość.
"A inny anioł, trzeci, przyszedł w ślad za nimi, mówiąc donośnym głosem: Jeśli kto wielbi Bestię, i obraz jej, i bierze sobie jej znamię na czoło lub rękę, ten również będzie pić wino zapalczywości Boga przygotowane, nie rozcieńczone, w kielichu Jego gniewu; i będzie katowany ogniem i siarką wobec świętych aniołów i wobec Baranka. A dym ich katuszy na wieki wieków się wznosi i nie mają spoczynku we dnie i w nocy czciciele Bestii i jej obrazu, i ten, kto bierze znamię jej imienia." (Apokalipsa 14,9-11).
Dla uzyskania lepszego obrazu czekających nas wydarzeń przedstawmy jeszcze jedną potęgę opisaną w proroctwie Apokalipsy 13,11-12:
"Potem ujrzałem inną Bestię, wychodzącą z ziemi: miała dwa rogi podobne do rogów Baranka, a mówiła jak Smok. I całą władzę pierwszej Bestii przed nią wykonuje, i sprawia, że ziemia i jej mieszkańcy oddają pokłon pierwszej Bestii, której rana śmiertelna została uleczona."
Apostoł Jan opisuje potęgę, która wyłania się w czasie, gdy 1260-letnia dominacja papiestwa dobiega końca. Apokalipsa ukazuje to mocarstwo, jako swego rodzaju policjanta świata, który ma dość siły i autorytetu, aby nakazywać innym, jak mają postępować. Ma utworzyć "obraz" Bestii, a potem narzucić go całemu światu. Jaka potęga jest tu opisana?
Wygląd tej Bestii i sposób jej pojawienia się świadczy, że naród, którego jest symbolem, różni się od potęg przedstawionych za pomocą poprzednich symboli. Wielkie mocarstwa rządzące światem przedstawione zostały prorokowi Danielowi jako drapieżne bestie, które powstały, gdy "...cztery wichry nieba wzburzyły wielkie morze." (Księga Daniela 7,2). W Apokalipsie 17,15 jest wyjaśnione, że wody, które widział Apostoł Jan, to "...ludy i tłumy, narody i języki". Wiatry są symbolem walki. Cztery wiatry niebieskie, które wzburzyły wielkie morze obrazują zawieruchy wojenne i przewroty, w wyniku których potęgi ziemskie zdobywają władzę.
Bestia, posiadająca dwa rogi podobne do baranich, wychodziła z ziemi. Zamiast obalać inne mocarstwa, potęga ta miała pojawić się na terytorium dotychczas nie zamieszkiwanym. Wobec tego nie mogła powstać wśród walczących ze sobą narodów Starego Świata - wzburzonego morza ludów, tłumów, narodów i języków. Jedynym takim terytorium był wówczas kontynent amerykański.
Jaki naród Nowego Świata w roku 1798 stawał się coraz silniejszą i większą potęgą, a także zwrócił na siebie powszechną uwagę świata? Znalezienie odpowiednika tego symbolu nie przedstawia żadnych trudności. Jeden naród odpowiada opisowi proroczemu, mianowicie Stany Zjednoczone Ameryki Północnej. Potęga USA wyrosła z ziemi, podobnie jak wyrasta roślina - stopniowo, nieomal niepostrzeżenie.
"Miało dwa rogi podobne do rogów Baranka". Rogi podobne do baranich wskazują na młodość, niewinność oraz łagodność, co dokładnie odpowiada charakterowi Stanów Zjednoczonych, gdy prorok widział je wychodzące w roku 1798. Wśród wygnańców, którzy pierwsi udali się do Ameryki, by znaleźć tam schronienie przed uciskiem królów i nietolerancją duchowieństwa, wielu było zdecydowanych stworzyć rząd oparty na zasadzie szeroko rozumianej wolności obywatelskiej i religijnej. Swe poglądy wyrazili w Deklaracji Niepodległości. Zapewniono tam wolność religijną, by każdy mógł czcić Boga zgodnie z nakazami własnego sumienia. Republikanizm i protestantyzm stały się fundamentalnymi zasadami narodu i to właśnie one były źródłem jego siły oraz dobrobytu. Wzrósł on do rozmiaru dominującej potęgi światowej i mimo chrześcijańskich pozorów wkrótce przemówi "...jak Smok" (Apokalipsa 13,11). Będzie odzwierciedlać postępowanie Smoka (szatana i starożytnego Rzymu), charakteryzujące się prześladowaniem wierzących. W tym czasie Stany Zjednoczone zmienią swój charakter, tworząc system podobny do średniowiecznego papiestwa, gdzie kościół mógł narzucać swoje prawa przy pomocy władz świeckich, tak powstanie "OBRAZ BESTII".
"I całą władzę pierwszej Bestii przed nią wykonuje, i sprawia, że ziemia i jej mieszkańcy oddają pokłon pierwszej Bestii, której rana śmiertelna została uleczona (...) I dano jej, by duchem obdarzyła obraz Bestii, tak iż nawet przemówił obraz Bestii, i by sprawił, że wszyscy zostaną zabici, którzy nie oddadzą pokłonu obrazowi Bestii" (Apokalipsa 13,12.15).
Ten obraz będzie kopią tego, czym było papiestwo podczas swych 1260 lat panowania, kiedy posłuszeństwo nakazom kościelnym wymuszano poprzez prawa i władzę państwową.
Obecnie żyjemy w czasach, gdzie na drodze ekumenizmu świat podąża "do jedności i miłości". Pod płaszczykiem tych dwóch haseł "jedność i miłość" kryje się dążenie do wywyższenia człowieka i uzyskania przez niego absolutnej władzy nad światem i sumieniami ludzkimi. Te hasła nie mają nic wspólnego z jednością i miłością Bożą, o której sprawozdaje Pismo Święte. Jak czytaliśmy wcześniej Bóg pozostawia człowiekowi wolny wybór nie zmuszając do posłuszeństwa Jego Prawu. Natomiast ekumeniczną koalicję scementuje wydanie ogólnoświatowego dekretu nakazującego uznanie niedzieli jako dnia Pańskiego. Konsekwencje za nie uznanie tego dekretu muszą mieć inną formę, aniżeli to było w przeszłości. Połączona w dążeniach władza religijna ze świecką, musi mieć coś takiego, co by dało jej możliwość pełnej kontroli nad każdym człowiekiem, a pozornie nie kolidowałoby to z prawami człowieka, o których się obecnie tak wiele mówi. Taka sytuacja może nam się wydawać niemożliwa, a jednak informacje docierające ze środków masowego przekazu wskazują na wypełnianie się tego proroctwa.
Niedziela zostanie ustawowo uznana za dzień święty, a ci, którzy jej nie uznają, zostaną oskarżeni o powodowanie zamieszek i burzenie porządku publicznego. Będą poddani różnym prześladowaniom, np.: zakaz kupowania i sprzedawania "...nikt nie może kupić ni sprzedać..." (Apokalipsa 13,17); gdy mimo to nie ugną się, wydany zostanie na nich wyrok śmierci, "...wszyscy zostaną zabici, którzy nie oddadzą pokłonu obrazowi Bestii." (Apokalipsa 13,15).
Dla wierzących czas ten będzie wielką próbą. Będą musieli wybrać, co jest ważniejsze: ulec autorytetom ludzkim tracąc przez to zbawienie, czy też być posłusznym woli Bożej zapewniając sobie w ten sposób żywot wieczny, ale narażając się na poniżenie i śmierć. Czas ten dokona podziału w świecie na dwie grupy: małą wierną Bogu i dużą przeciwną. W ten sposób ludzkość zostanie podzielona i przygotowana na powtórne przyjście Chrystusa.
kontak z autorem serwisu Sylwestrem Szady |
© Dzisiejszy Eliasz, 1998-2002 http://eliasz.dekalog.pl |
Ostatnie zmiany: 18.03.2000 r. Zdjęto z tej witryny: 20-05-2001 r. Wznowiono: 06-02-2002 r.